top of page

Jak skorzystać z obniżonych składek - Mały ZUS Plus

Zaktualizowano: 13 cze 2023


Masz firmę i nie osiągasz wysokich przychodów? Sprawdź czy możesz skorzystać z obniżenia składki na ubezpieczenie społeczne w ZUS!


Jakie warunki musisz spełnić, aby skorzystać w danym roku z Małego ZUS Plus

Przede wszystkim musisz:

  • prowadzić w poprzednim roku kalendarzowym przez nie mniej niż 60 dni kalendarzowych działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych,

oraz

  • Twój przychód z tytułu działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym, jeśli była prowadzona cały rok, nie może przekroczyć 120.000 zł. Limit jest proporcjonalny do ilości dni prowadzenia firmy w Polsce i podleganiu w tym okresie ubezpieczeniom!

Kiedy nie skorzystasz z Małego ZUS Plus

Nie skorzystasz z Małego ZUS Plus jeśli w poprzednim roku nie spełnisz powyższych wymogów dotyczących przychodu i czasu prowadzenia działalności oraz:

  • spełniasz warunki do płacenia tzw. preferencyjnego ZUS,

  • rozliczasz się w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystasz ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT,

  • podlegałaś ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności (np. jako wspólnik spółki jawnej),

  • wykonujesz dla byłego bądź obecnego pracodawcy to co robiłaś dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Sprawdź, czy spełniasz wszystkie warunki, jeśli tak to czytaj dalej i koniecznie dokonaj w terminie zgłoszenia lub poproś o to swoją księgową. To ważne, bo następna okazja dopiero za rok, a na Małym ZUS Plus możesz zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Jak długo możesz korzystać z Małego ZUS Plus

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne możesz opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.


Do limitu 36 miesięcy wlicza się okres korzystania z Małego ZUS - poprzednika Małego ZUS Plus.


 

AKTUALIZACJA


Od 1 SIERPNIA 2023 przedsiębiorcy, którzy korzystają z Małego ZUS Plus i których przychód w roku poprzedzającym nie przekroczył 120 tys. zł, będą mogli o 12 mięsiecy dłużej opłacać niższe składki ZUS.


Natomiast jeśli przedsiębiorca zakończył korzystanie z Małego ZUS-u Plus w 2023 r., ponieważ minęło już 36 miesięcy, ale nadal spełnia pozostałe warunki ustawowe, to może zgłosić się do ZUS do 31 grudnia 2023 r. Od kolejnego miesiąca ponownie będzie mógł opłacać składki w ramach „MZ+” – jemu też przysługiwać będzie 12 dodatkowych miesięcy ulgi.


 

Ile będziesz płacić

Wysokość składki za 2023 rok obliczysz w oparciu o dochód z działalności gospodarczej uzyskany w 2022 roku. W okresie, w którym będziesz korzystać z Małego ZUS Plus możesz w poszczególnych miesiącach opłacać składki na ubezpieczenia od najniższej podstawy wymiaru bądź od kwoty wyższej.

Ważne! Wysokość kwoty, od której opłacasz składki ma wpływ na wysokość przysługujących Ci świadczeń z ubezpieczeń społecznych, takich jak zasiłek chorobowy, zasiłek opiekuńczy lub zasiłek macierzyński.

Jak wyliczyć Twoją składkę? Na szczęście ZUS przygotował bardzo prosty kalkulator, wystarczy tylko wpisać podstawowe dane, czyli przychód i ilość dni prowadzenia działalności w poprzednim roku i gotowe!

↓↓↓



Kiedy i jak zgłosić się do Małego ZUS Plus

Zgłoszenie do Małego ZUS Plus nie różni się niczym od zwykłego zgłoszenia do ubezpieczeń przedsiębiorcy - należy przekazać do ZUS deklarację ZUS ZUA - zgłoszenie do ubezpieczeń (wcześniej wyrejestrować się z dotychczasowych ubezpieczeń - na druku ZUS ZWUA). W obydwu dokumentach chodzi o zmianę kodu ubezpieczenia.


05 90 to kod Małego ZUS Plus - bardzo ważny element zgłoszenia

Terminy zgłoszenia do Małego ZUS Plus zależą od tego kiedy Mały ZUS Plus przysługuje:

→ przedsiębiorąca spełniał warunki do 31 stycznia


Jeśli w 2022 roku prowadziłeś działalność gospodarczą, ale dotąd nie korzystałeś z Małego ZUS Plus (lub wcześniejszego Małego ZUS), a spełniasz warunki, przekaż do ZUS zgłoszenie w terminie do 31 stycznia 2023 roku.


→ przedsiębiorca będzie spełniać warunki po 31 stycznia


Jeśli zaczniesz spełniać warunki pozwalające na skorzystanie z Małego ZUS Plus po styczniu 2023 roku (np. gdy skończy się okres opłacania preferencyjnych składek), przekaż do ZUS zgłoszenie w terminie 7 dni liczonych od pierwszego dnia, w którym je spełnisz.


Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która spełniała warunki do skorzystania z Małego ZUS Plus od stycznia 2023 r., a nie dokonała zgłoszenia do tej ulgi do 31 stycznia 2023 r. (brak zgłoszenia do ubezpieczeń z kodem tytułu ubezpieczenia 05 90), nie będzie mogła później w 2023 r. zgłosić się do tej ulgi.



→ przedsiębiorca wznawiający działalność


Jeżeli po styczniu 2023 roku wznowisz działalność gospodarczą prowadzoną w 2022 roku przynajmniej przez 60 dni i z tytułu której nie korzystałeś w 2022 roku z Małego ZUS Plus, przekaż do ZUS zgłoszenie w terminie 7 dni liczonych od pierwszego dnia wznowienia działalności gospodarczej.


Zgłoszenie do Małgo ZUS Plus możesz wysłać przez PUE Konto PUE ZUS - co warto o nim wiedzieć lub przez stronę biznes.gov.pl.



Nietypowe sytuacje

Masz działalność i pobierasz zasiłek macierzyński lub pracujesz na etacie - nie opłacasz z działalności składek społecznych.


Osoba, która chce skorzystać z Małego ZUS Plus, a kontynuuje działalność prowadzoną w poprzednim roku, musi dokonać zgłoszenia w terminie do 31 stycznia, nawet jeśli jest zwolniona z obowiązku ubezpieczeń społecznych (posiada inny tytuł do tych ubezpieczeń, np. umowę o pracę w pełnym wymiarze, czy pobiera zasiłek macierzyński).


Innymi słowy, jeśli zasiłek macierzyński czy etat kończą się w kwietniu i następnie przedsiębiorca chce skorzystać z Małego ZUS Plus, to odpowiednie zgłoszenie musi wysłać i tak do 31 stycznia.


Korzystasz z Małgo ZUS Plus i jesteś w ciąży - chcesz opłacać przez klika miesięcy wyższe składki na ubezpieczenia społeczne, żeby otrzymać wyższy zasiłek macierzyński.


Możesz tak zrobić. Przedsiębiorca korzystający z tej ulgi może deklarować do podstawy wymiaru składek za dany miesiąc kwotę wyższą niż minimalna podstawa wymiaru składek.​​​​​​​


Czy można zrezygnować z "małego ZUS"

Tak. Rezygnacja jest nieodwołalna. Oznacza to, że za miesiąc, w którym zrezygnujesz oraz pozostałe miesiące kalendarzowe do końca danego roku kalendarzowego będziesz opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Co z ubezpieczeniem zdrowotnym?

Mały ZUS Plus nie dotyczy składek na ubezpieczenie zdrowotne, których wysokość zależy od formy opodatkowania i wysokości dochodu lub przychodu.

Comments


TAGI

kategorie

polecane posty

bottom of page