top of page

5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę we wniosku o dotację z urzędu pracy

Zaktualizowano: 1 paź 2022


Prawie każdy przyszły przedsiębiorca rozmyśla nad tym, skąd wziąć pieniądze na sfinansowanie biznesu. A już na pewno każdy bezrobotny przedsiębiorca sprawdza, czy ma szansę na dotację z urzędu pracy.

Dotacja z Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) to jednorazowe i bezzwrotne środki finansowe na podjęcie działalności gospodarczej. Pomimo, że sprawę dotacji regulują odpowiednie przepisy, to jest ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz odpowiednie rozporządzenie, to każdy urząd pracy przyznaje środki na podstawie swojego własnego regulaminu, a ostateczna decyzja należy do pracownika urzędu, który może mieć swoje "widzimisię". I dlatego tak ważne jest skonstruowanie wniosku w odpowiedni sposób.

 

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WE WNIOSKU O DOTACJĘ

Przede wszystkim do pisania wniosku należy starannie się przygotować. Pieniądze nie przysługują każdemu, a nawet jeśli masz świetny pomysł na własny biznes, to wcale nie oznacza, że otrzymasz dotację.

Przeczytaj 5 najważniejszych wskazówek, o których powinnaś pamiętać wypełniając wniosek:

1. Wymogi formalne

Urzędowe sformułowanie "wymogi formalne" to określone warunki, bez których wniosek nie zostanie przyjęty do rozpatrzenia. Ogólnym wymogiem otrzymania dotacji jest np. posiadanie statusu osoby bezrobotnej, absolwenta centrum integracji społecznej lub klubów integracji społecznej. Pamiętaj, żeby o pomoc finansową wystąpić przed zarejestrowaniem działalności!

Pełną listę wymogów dostaniesz w każdym PUP lub przeczytasz w internecie, np. na stronie zielonalinia.gov.pl.

Wymogi formalne dotyczące Ciebie to podstawa - natomiast wymogi formalne dotyczące samego wniosku jest to po prostu wszystko to, o czym jest napisane, że ma być, czyli:

  • wypełnione wszystkie wymagane pola,

  • dołączone określone załączniki,

  • dołączone wszystkie oświadczenia,

  • podpisy w odpowiednich miejscach.

Nie myśl "najwyżej doniosę jak będzie czegoś brakowało", albo "może nie zauważą". Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz.

2. Doświadczenie i wykształcenie

Jest idealnie, gdy posiadasz wykształcenie kierunkowe, odpowiadające profilowi Twojej przyszłej firmy. W takim wypadku powinnaś dołączyć posiadane dyplomy i certyfikaty, które potwierdzają Twoją wiedzę.

Doświadczenie jest równie ważne jak wykształcenie - postaraj się zdobyć referencje od byłych pracodawców lub osób, z którymi współpracowałaś, które to dokumenty przedstawisz w urzędzie.

Krótko i bez lukru: nie bierz się za coś, na czym się nie znasz. Jednak ... nie musisz znać się na wszystkim. Będziesz przedsiębiorcą, ale usługi specjalistyczne, np. księgowość, może wykonać dla Ciebie inna firma - w tym przypadku w biznesplanie trzeba będzie wykazać środki przeznaczone na usługi księgowe.

Jeżeli nie posiadasz odpowiedniego wykształcenia kierunkowego, nigdy nie pracowałaś w branży, w której masz zamiar prowadzić firmę, a pomimo to zdecydowałaś się na prowadzenie firmy, to tym silniej zaakcentuj we wniosku mocne strony Twojego przedsięwzięcia - np. jego innowacyjność lub ogromne zapotrzebowanie na produkty lub usługi, które oferujesz.

3. Wkład własny

Wkład własny to Twój udział rzeczowy (przedmioty) lub finansowy (pieniądze) w przesięwzięciu.

Jeśli posiadasz coś, co możesz wykorzystać w firmie, ujmij tą rzecz we wniosku. Może to być samochód, którym będziesz dojeżdzała do klientów, drukarka czy komputer itp.

Własne pieniądze możesz przeznaczyć na zakup sprzętu. Ale... myślisz o firmie czy o nowym Samsungu S9+? 😃 Nie wpisuj do biznesplanu drogiego, gadżeciarskiego sprzętu. Działalność można prowadzić nawet przy użyciu najprostszego telefonu i laptopa. Nie przesadzaj też z wyposażeniem biura. Priorytetem niech będzie to, co faktycznie na siebie zapracuje.

Oczywiście dobór sprzętu i innych wydatków zależy od profilu działalności i jeśli potrafisz dobrze umotywować swój wybór to nie ma przeszkód, żeby kupić to co Ty uważasz za słuszne.

4. Potencjalni klienci i kontrahenci

Są branże, w których konkurencja na rynku jest ogromna! Chcesz mieć przewagę w wyścigu do pieniędzy z PUP? Przedstaw listy intencyjne, czyli wstępne deklaracje o chęci podjęcia współpracy pomiędzy Tobą a innymi przedsiębiorcami - odbiorcami Twoich usług czy towarów.

Urzędnik na pewno doceni wysiłek i będzie dla Ciebie na plus, że masz już za sobą pierwszy krok w zdobywaniu kontaktów.

5. Pracownicy

Składasz wniosek o dotację z urzędu pracy (nie urzędu bezrobotnych), więc automatycznie powinnaś zwrócić uwagę na potencjalne polepszenie lokalnego rynku pracy w związku z powstaniem nowej firmy - Twojej firmy 👍

Potencjalnie dzięki Tobie powstaną kolejne miejsca pracy. Jeszcze większym atutem będzie fakt, że będziesz chciała zatrudnić np. osoby niepełnosprawne, w wieku przedemerytalnym lub będziesz oferowała możliwość pracy zdalnej, dla kobiet na urlopach macierzyńskich.

Powinnaś opisać we wniosku planowane zatrudnienie, nie zaprzestając wyłącznie na podaniu ilości pracowników - pokaż, że masz strategię na rozwój firmy.

 

PODSUMOWANIE

Wniosek o dotację to po prostu biznesplan - przedstawiasz w nim plusy i minusy przedsięwzięcia, szanse oraz zagrożenia, potencjalną konkurencję i odbiorców, przewidywany wynik finansowy - rentowność. Przed rozpoczęciem całej sprawy zapoznaj się z podstawowymi zagadnieniami i definicjami z zakresu przedsiębiorczości. Musisz mieć pojęcie o prowadzeniu firmy! Musisz być zaangażowana.

Pamiętaj, że nawet dobrze napisany wniosek może się nie obronić, jeżeli w czasie jego omawiania urzędnik zauważy, że nie masz odpowiedniego przygotowania i właściwie to nie wiesz o czym mówisz. Niestety często tak bywa, gdy wniosek napisze za Ciebie inna osoba :) Skorzystanie z pomocy w napisaniu wniosku nie jest niczym nagannym, ale tak czy inaczej - przedsiębiorcą będziesz Ty.

Comments


TAGI

kategorie

polecane posty

bottom of page