Ulga na powrót dla przedsiębiorców | Polski Ład
- Marta Mroczkowska
- 6 mar 2022
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 4 cze 2022

Polski Ład, czyli rewolucyjny pakiet zmian, wprowadził wiele korzystnych rozwiązań. Jednym z nich jest ulga na powrót. Jakie są warunki skorzystania z tej preferencji, na czym polega? Czy możesz z niej skorzystać jeśli po powrocie do Polski chcesz otworzyć działalność? O tym w artykule.
O zwolnieniu ze składki zdrowotnej, które wprowadził Polski Ład, przeczytasz w tym artykule → Kto może legalnie NIE PŁACIĆ składki zdrowotnej.
NA SKRÓTY
Co to jest ulga na powrót i kto może z niej skorzystać
Ulga na powrót to zachęta dla Polaków, którzy mieszkają za granicą, do rozważenia powrotu z emigracji i osiedlenia się na stałe w naszym kraju. Dzięki uldze przez 4 lata po powrocie do Polski będą płacić niższe podatki - limit wolnych od podatku przychodów wynosi 85 528 zł .
Dzięki uldze wolne od podatku będą przychody uzyskane przez podatnika, który przeniósł miejsce zamieszkania do Polski, w wyniku czego podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli stał się polskim rezydentem podatkowym.
Do skorzystania z ulgi uprawnieni są nie tylko obywatele Polski, ale też osoby posiadające Kartę Polaka lub obywatelstwo innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej.
Z ulgi będzie można skorzystać tylko raz.
Jakie są wymagania do zastosowania ulgi
Aby skorzystać z ulgi należy wykazać się konkretnym stażem pobytu za granicą.
Przepisy określają, że powracający powinien mieć miejsce zamieszkania nieprzerwanie co najmniej przez 3 lata kalendarzowe w innym kraju lub przez pięć lat zamieszkiwał w Polsce przed trzyletnim okresem przerwy poprzedzającej rok powrotu.
Ulga ma zastosowanie do podatników, którzy przenieśli miejsce zamieszkania na terytorium Polski po 31 grudnia 2021 roku. Czyli jeśli wróciłeś do kraju w 2021 roku - nie będziesz mieć prawa do ulgi.
Należy też posiadać posiadać certyfikat rezydencji lub inny dowód dokumentujący poprzednie miejsce zamieszkania dla celów podatkowych (np. umowa o pracę, umowa najmu mieszkania za granicą).
Ulga na powrót dotyczy powrotu z kraju Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, USA, Australii, Izraela, Japonii, Kanady, Meksyku, Nowej Zelandii, Republiki Korei, Chile, Szwajcarii lub należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Tak, wolne od podatku będą przychody:
ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
z umów zlecenia zawartych z firmą oraz
z pozarolniczej działalności gospodarczej,
uzyskane przez podatnika, który stał się polskim rezydentem podatkowym.
Ulga na powrót a inne ulgi
Roczny limit wolnych od podatku przychodów będzie wynosił 85 528 zł i będzie wspólny dla przychodów zwolnionych także w ramach innych ulg: w ramach ulgi dla młodych, ulgi dla seniora oraz ulgi dla rodzin 4+.
Otwierając firmę możesz też liczyć na skorzystanie z ulgi na start - zwolnienia ze składek społecznych przez pierwsze pełne 6 miesięcy prowadzenia działalności.
Comments