top of page

Rower w kosztach firmy

Zaktualizowano: 3 lut 2023


Rower - jeden z podstawowych środków komunikacji. Na wsi bez niego nie ma życia, bo najbliższy sklep jest w wiosce obok 😉 W mieście pozwala uniknąć godzinnego stania w korkach i przy okazji jest doskonałym narzędziem do podnoszenia ciśnienia kierowcom samochodów.

Nic tak nie irytuje jak wleczący się po jezdni rowerzysta, gdy obok ma ścieżkę rowerową 😤😉😀Ale, ale... 


Czy rower może być kosztem uzyskania przychodu?


Jak każdy koszt, tak i koszt zakupu roweru musi mieć związek z osiągnięciem przez Twoją firmę przychodu. Związek roweru z firmą jest w zasadzie łatwo uzasadnić. Rower, podobnie jak samochód, jest przydatny w celu np. dojechania do klienta, urzędu. Dodatkowo rower to większe oszczędności dla firmy - same plusy.

W większości przypadków rower możesz bezpiecznie ująć jako koszt firmy.


Czy opłaca się posiadać rower na stanie firmy?


Zdecydowanie TAK. Oto kilka konkretów:

  • niezależnie od posiadania samochodu - w firmie możesz również korzystać z roweru - masz prawo używać środków komunikacji na zmianę lub do różnych celów

  • rower, nawet o wartości większej niż 3.500 zł, wrzucisz jednorazowo w koszty (jeśli jesteś nowym przedsiębiorcą lub "małym podatnikiem") - w ramach jednorazowej amortyzacji, co jest niemożliwe w przypadku samochodów,

  • koszty związane z używaniem i naprawami roweru będą kosztami firmy,

  • 100% odliczenia VAT od wszystkich kosztów!  🙌 Jeśli jesteś vatowcem to wiesz o czym mowa - 23% ceny zakupu wraca do Twojej kieszeni. W sytuacji zwolnienia z VAT Twoim kosztem są po prostu kwoty brutto - VAT nie odliczasz.

Czy na pewno wszystkie koszty związane z rowerem będziesz mogła rozliczyć w kosztach firmy?


Sam rower i jego niezbędne wyposażenie (światła, dzwonek) lub wyposażenie konieczne z punktu widzenia Twojej firmy (np. koszyk na dokumenty) z reguły nie zostaną zakwestionowane w przypadku kontroli. Inaczej może wyglądać zasadność wrzucenia w koszty przeróżnych gadżetów: pulsometru, lampki LED na szprychy, odzieży rowerowej itp.


Przy podejmowaniu decyzji o ujęciu wydatku w kosztach weź pod uwagę, czy potrafisz taki wydatek uzasadnić - pomyśl racjonalnie.


Jest kilka branż, w których rower jest nie tylko środkiem transportu, ale również miejscem pracy, np. dostawa jedzenia.


Do zaksiegowania roweru w koszty potrzebna będzie faktura lub paragon z numerem NIP nabywcy, jeśli rower kosztował do 450 zł.


Co zrobić, gdy już kupiłaś rower i masz tylko paragon?


Sprzedawca ma obowiązek wystawić fakturę na tzw. „żądanie” na postawie paragonu w terminie trzech miesięcy od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. Rower, na podstawie Twojego oświadczenia, będzie stranowił majątek firmy.


Pamiętaj, że do paragonu bez NIP nie dostaniesz faktury na firmę.


Comments


TAGI

kategorie

polecane posty

bottom of page