Ozdoby świąteczne - czy mogą być kosztem firmowym?
- Marta Mroczkowska
- 12 lis 2018
- 3 minut(y) czytania

Okreś świąteczny to okazja do udekorowania firmy. Łańcuchy świetlne, girlandy, choinki, bombki, śpiewające Mikołaje - co tylko się Wam spodoba może zostać dekoracją w firmie.
Jeśli prowadzisz sklep czy gabinet kosmetyczny, wydatki na dekoracje (w granicach rozsądku) bez problemu zaliczysz w koszty. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku prowadzenia firmy w domu - w tym wpisie wyjaśnię dlaczego.
Podstawowa zasada kosztów firmowych
Ozdabianie sklepów, gabinetów czy salonów stało się normą. Jest to w naszej kulturze tradycja i nie jest niczym nadzwyczajnym. Stąd wydatki na zakup świątecznych dekoracji do ozdoby tego rodzaju miejsc na pewno nie zostaną zakwestionowane przez urzędników w przypadku kontroli skarbowej.
Jak każdy koszt, również koszt ozdób świątecznych, musi mieć związek z prowadzoną działalnością. Związek taki nie jest trudny do udowodnienia w przypadku prowadzenia działalności stacjonarnych - w miejscach, do których przychodzą klienci, takich jak:
gastronomia (bar, restauracja kawiarnia),
handel (sklep, e-sklep to coś innego),
usługi (salon fryzjerski, kosmetyczny lub biuro czy gabinet).
Ładne dekoracje, świąteczna atmosfera - to przyciąga klientów, więcej klientów to większe obroty. Sprawa jest prosta - kup dekoracje, weź fakturę, zalicz w koszty. Ale jeśli kupujesz dwie choinki, jedną do swojej kawiarenki, a drugą do biura w domu, koniecznie przeczytaj ten wpis do końca.
Działalność prowadzona w lokalu
Chodzi o firmy posiadające przynajmniej jedno miejsce działalności, które NIE jest jednocześnie miejscem zamieszkania przedsiębiorcy.
Na przykład: masz salon fryzjerski w wynajętym lokalu w centrum miasta (dodatkowe miejsce wykonywania działalności), siedziba firmy jest w domu rodzinnym, gdzie jesteś zameldowana i mieszkasz (główne miejsce wykonywania działalności).
Firma w domu
Prowadzisz firmę, której siedziba jest jednocześnie Twoim miejscem zamieszkania i zameldowania. Wszystko jest pod jednym i tym samym adresem.
Przykład: świadczysz usługi tłumaczenia w jednym z pokoi, który przeznaczyłaś na ten cel w swoim domu rodzinnym. Może również wystąpić sytuacja, gdy ten pokój - lokal - posiada niezależne wejście i wtedy możemy go uznać, za odrębny.
W którym przypadku ozdoby są kosztami?
W internecie można znaleźć dużo informacji na temat dekoracji firmy w kontekście kosztów, nieliczne artykuły zagłębiają się w szczegóły i mówią o tym, że umiejscowienie firmy w domu automatycznie wyklucza możliwość zaliczenia ozdób świątecznych w koszty uzyskania przychodu. Niezależnie, czy przyjmujemy w tym biurze klientów czy nie.
W przypadku freelancerów, np. grafików, których domowe biuro składa się z biurka w sypialni, o zaliczeniu do kosztów ozdób świątecznych możemy zapomnieć. Z pewnością taki wydatek zostanie potraktowany jako osobisty, nie firmowy.
Jeśli natomiast Twoje biuro, sklep są w miescju zamieszkania, ale stanowią osobny lokal i nie ma wątpliwości, że nie służą Tobie do celów prywatnych, to wówczas możesz zaszaleć i udekorować pomieszczenie na święta.
Podsumowując: zaliczenie w koszty wydatków na świąteczne dekoracje w przypadku firmy w domu zależy od charakteru działalności i związanym z tym przyjmowaniem klientów. W większości jednoosobowych firm freelancerów (bo takie zazwyczaj prowadzi się z domu) niestety nie będzie to możliwe.
Koszt zakupu dekoracji - jak każdy koszt - musi mieć związek z osiąganiem przychodów, stworzeniem pozytywnego wizerunku firmy zarówno w oczach klientów, jak i kontrahentów (w oczach, czyli oni muszą je ZOBACZYĆ, natomiast nie dla samopoczucia przedsiębiorcy).
Odliczenie VAT od zakupu ozdób świątecznych
Odliczenie jest możliwe na podstawie faktury, jeśli wydatek stanowi koszt uzyskania przychodu i jest związany ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT.
Jeśli możesz wydatek zaliczyć w koszty to możesz też od niego odliczyć VAT, chyba że Twoja sprzedaż ma stawkę VAT "ZW" (zwolniona).
Skromne dekoracje będą lepsze
Na koniec jedna uwaga: nie szalej. Jeśli Twoje dekoracje znacznie przekroczą ilością i wystawnością ogólnie przyjęte normy, wówczas możesz się spodziewać, że wydatki na ich zakup zostaną zakwestionowane. Urzędnik uzna taki wystrój za wydatki reprezentacyjne, które z zasady nie mogą być kosztami.
Comments