top of page

7 pomysłów na zarabianie dla dobrze piszących

Zaktualizowano: 8 cze 2022


Czujesz, że chcesz i możesz robić w życiu coś kreatywnego. Nałogowo czytasz książki, artykuły, blogi i ... rodzi się myśl, żeby spróbować swoich sił w pisaniu. Pewnie zaraz potem pojawiają się wątpliwości: co, gdzie i dla kogo pisać?

No i przede wszystkim: jak zarobić na pisaniu?

Od czego zacząć przygodę z pisaniem

Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę z tego, że język polski jest dosyć trudny i powinnaś dopisać słownik ortograficzny do listy Twoich codziennych lektur. Nie ma nic gorszego niż właśnie błędy ortograficzne, nawet napisanie kompletnych głupot nie jest tak karygodne, aczkolwiek każdemu może się zdarzyć.

Do pisania książek jest daleka droga, lecz szlifować warsztat i zarabiać na pisaniu możesz od razu. Im jest się lepszym, tym można więcej zarobić.

 

Jesteś dobrym organizatorem? Sprawdź → Pomysły na pracę w domu dla dobrych organizatorów.

 

1. Bloger

Kto marzy o zarabianiu sporych pieniędzy na blogu i pojawianiu się na okładkach gazet? Blogerki, które dzisiaj obserwujesz, kiedyś były w tym samym miejscu, w którym Ty jesteś teraz. Pomysł na blog, pierwszy post, pierwsze zdjęcie na Instagramie...

Prowadzenie bloga to niedrogi i bardzo popularny sposób na rozpoczęcie przygody z pisaniem. Na początek wystarczy darmowa platforma (np. Blogger, na której ja zaczynałam) i domena, którą można wykupić na pierwszy rok już za złotówkę.

Tematyka bloga jest praktycznie nieograniczona, a ilość możliwości zarobkowych naprawdę imponująca! Blog jest też dobrym miejscem na portfolio i wstępem do innych pisarskich działalności.


Uwaga, tworzenie bloga to czasochłonne zajęcie! Obok treści merytorycznych sporą ilość czasu zabierają prace nad wyglądem strony. Moje strony były już na Bloggerze i Wordpressie, to co teraz widzisz obsługuje platforma WIX, którą bardzo polecam, zwłaszcza dla początkujących (nie ma grzebania w kodach).


2. Pisarz

Wszyscy słyszeliśmy o najlepiej sprzedających się książkach, tysiące kobiet zarabia na pisaniu w domu (kto nie zna książki 366 dni?), ale wiele z nas boi się (wstydzi?) pokazać światu swoją twórczość. Możliwości są ogromne, a wydanie książki nie wymaga już pielgrzymek do wydawcy i zdania się na jego zgodę (co tak naprawdę graniczyło z cudem, jeśli autorem był nowicjusz). Obecnie wystarczy zainwestować w książkę pewną kwotę z własnych środków, aby można było ją kupić w księgarniach internetowych. W cenie jest określony nakład, promocja i prezentacja w księgarniach!

Co pisać? Książki dla dzieci, poradniki, powieści, romansy, kryminały, książki kucharskie... Wieść niesie, że dobry kryminał będzie strzałem w 10.

3. Copywriter

Czy łatwo operujesz słowami i tworzysz hasła? Jesteś błyskotliwa? Copywriting to przede wszystkim pisanie reklam - proces wykorzystywania działających na wyobraźnię zwrotów, aby wypromować osobę, produkt, firmę, pomysł. Gdzie? W reklamach telewizyjnych, radiowych, czasopismach, gazetach, billboardach, ulotkach, witrynach internetowych i bezpośrednich korespondencjach. Tam, gdzie trzeba coś sprzedać, potrzebny jest copywriter.

Zapotrzebowanie na copywriterów jest ogromne, większość firm posiada strony internetowe i social media - ktoś musi tworzyć treści do publikowania. Tą osobą możesz być Ty. Dodatkowym atutem pracy są istniejące giełdy zleceń i portale dla copywriterów, gdzie umieszczasz swoje teksty i szukasz klientów.

4. Edytor

Gramatykę i ortografię masz w małym palcu? Od razu wyłapujesz błędy i beznadziejne konstrukcje słowne? Rzesze artystów literatów czekają na osobę, która doprowadzi do perfekcji ich arcydzieło! Do tej pracy nie zawsze konieczny będzie dyplom polonistyki, a z pewnością znajdzie się wielu chętnych - chociażby do sprawdzenia prac licencjackich.

5. Grant Writer (osoba pisząca wnioski o dotacje)

Czy potrafisz przekonać innych do swojej wizji? Masz doświadczenie w przygotowywaniu wniosków o udzielenie dotacji? Osoba pisząca wnioski o dotacje specjalizuje się w przedstawianiu argumetów, po przeczytaniu których jednostki posiadające środki finansowe nie będą miały wątpliwości, że wniosek jest jedyny najsłuszniejszy, a przedsięwzięcie skazane na sukces.

Wbrew pozorom, nie jest to praca dla księgowej - ona ewentualnie przeliczy rentowność przedsięwzięcia pod kątem finansowym. Za sukcesem wniosku stoi siła perswazji grant writera.

 
 

6. Resume writerN (osoba pisząca życiorysy - CV)

Bez CV i często listu motywacyjnego nie ma co się pokazywać na rynku pracy. Jest niezwykle cenną umiejętność napisania krótkiej historii doświadczenia i kompetencji zawodowych danej osoby. Napisania w sposób, który pozwoli być zauważonym w zalewie kontrkandydatów do pracy i który zaciekawi na tyle, żeby zostać zaproszonym do dalszego etapu rekrutacji.

W jaki sposób zarabiać na pisaniu CV? Na własny rachunek lub w agencjach pośrednictwa pracy. Możesz oferować swoje usługi na portalach takich jak OLX, na własnej stronie www, w social mediach. Ceny zaczynają się od 30 zł w języku polskim, a w im bardziej egzotycznym języku potrafisz napisać CV tym zarobisz więcej (chiński, japoński, arabski, rosyjski).

7. Twórca e-booków

Masz wiedzę w konkretnej dziedzinie? Jesteś ekspertem? Napisz e-booka i sprzedaj na blogu, stronie lub Allegro/Amazonie. E-booki można tworzyć również na zamówienie.

Przykład: nie każdy bloger ma czas i ochotę na pisanie, za to ma tylu followersów, że bez problemu sprzeda produkt taki jak e-book (który Ty dla niego napiszesz).

Nie ma zwycięzcy w bitwie: pisanie e-booków vs. pisanie książek - każda forma ma swoich zwolenników. Pewne jest jedno - e-book jest po prostu tańszy do napisania.

 

Widzisz coś dla siebie? A może znasz jeszcze lepsze pomysły na zarabianie na pisaniu? 😊


Pisanie daje dużo satysfakcji, jest to idealna rozwiązanie dla osób, które szukają kratywnej pracy w domu.


Dochody z pisania można rozliczać jako działalność gospodarcza, działalność nierejestrowana, przychody z działalności osobistej, umowę zlecnie czy dzieło.

Comments


TAGI

kategorie

polecane posty

bottom of page