top of page

W jaki sposób zmienić metodę płacenia podatku dochodowego?


Jesteś przedsiębiorcą, więc pewnie wiesz, że gdy już coś zarobisz, to prawie 1/5 z tego trzeba oddać do budżetu państwa. Ta danina nazywa się podatkiem dochodowym.

Nie ma możliwości uniknięcia płacenia podatku, jeśli zarabiasz więcej niż wynosi minimalna krajowa i uczciwie rozliczasz swoje dochody. Państwo daje nam jednak możliwość wyboru kliku opcji w kwestii podatku dochodowego.

Jedną z możliwych zmian jest cykl rozliczania podatku dochodowego.

Zacznijmy od podstawowych pojęć, które musisz znać i odróżniać: sposób opodatkowania podatkiem dochodowym i sposób opłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Sposób opodatkowania

Sposób opodatkowania to metoda wyliczenia podatku. Do najpolularniejszych metod należą: podatek liniowy oraz podatek progresywny, czyli skala podatkowa, tzw. "normalnie", tak jak wszyscy na etacie.

Sposób płacenia zaliczek na podatek dochodowy

Sposób opłacania zaliczek właściwie powinien nazywać się częstotliwość płacenia zaliczek, bo przecież sposób jest jeden: trzeba zrobić przelew na konto odpowiedniego urzędu skarbowego.

Mamy do wyboru dwie częstotliwości rozliczania i płacenia podatku oraz wynikające z tego terminy: miesięczne i kwartalne rozliczenie podatku.

Na czym polega kwartalne rozliczenie podatku dochodowego?

Po prostu na tym, że podatek rozliczamy co kwartał, zamiast co miesiąc. Termin wpłaty zaliczki jest określony również według tej samej zasady - 20 dzień następnego miesiąca - tylko w przypadku rozliczenia kwartalnego - 20 dzień miesiąca następnego po zakończeniu kwartału.

Podatek będziesz więc wpłacać:

  • za I kwartał - do 20 kwietnia,

  • za II kwartał - do 20 lipca,

  • za III kwartał - do 20 października,

  • za IV kwartał - do 20 stycznia następnego roku.

Sposób wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy jest taki sam w przypadku rozliczenia miesięcznego i kwartalnego. Jeśli dzień wpłaty wypada w weekend lub święto, termin przesuwa się na najbliższy dzień roboczy.

W jaki sposób przejść z miesięcznego na kwartalny sposób rozliczenia podatku dochodowego?

Od 2019 roku jest to o wiele prostsze, po prostu nigdzie nie trzeba zgłaszać sposobu płacenia zaliczek.

Jak to?

Podatnicy, o dokonanym wyborze sposobu opłacania zaliczki na podatek za dany rok, będą informować naczelnika swojego urzędu skarbowego w zeznaniu rocznym, składanym za dany rok - PIT jest zawiadomieniem o wyborze sposobu opłacania podatku.

W praktyce wygląda to tak, że od 2019 roku można wpłacać zaliczkę miesięcznie, kwartalnie lub w formie uproszczonej przez cały rok, a dopiero składając zeznanie za 2019 rok, wykazać jaką przyjęliśmy formę, ponieważ to deklaracja składana w 2020 roku (za rok 2019) będzie jednocześnie zawiadomieniem o wyborze sposobu opłacania podatku za ten rok.

Co jest istotne, nie możesz przez pół roku opłacać zaliczki miesięcznie, a drugie pół kwartalnie. Wyboru dokonujesz na cały rok z góry, a informujesz o tym z dołu.

ZMIANY OD 2019 ROKU!

Nie trzeba już składać oświadczenia o wyborze sposobu opłacania zaliczki na podatek dochodowy!

Dotychczas dokonane wybory sposobu opłacania podatku nie wiążą na kolejny rok. Jeżeli w 2018 r. wybrałaś kwartalne opłacania zaliczek na podatek, możesz w roku 2019 opłacać podatek miesięcznie i zaznaczyć to w zeznaniu rocznym za 2019 rok.

Czy kwartalne rozliczenie podatku dochodowego się opłaca?

Jaki jest sens opłacania zaliczki kwartalnie? Taki, że podatek, którego nie zapłacisz możesz ulokować na lokacie krótkoterminowej lub zrobić z nim cokolwiek innego zechcesz - pięniądze masz dłużej do dyspozycji w swoich rękach.

Możesz również spróbować wynegocjować w biurze rachunkowym niższą cenę za usługi księgowe - zwłaszcza jeśli jesteś przedsiębiorcą zwolnionym z VAT i generujesz mało faktur. Księgowa, rozliczając Twoje podatki kwartalnie, będzie miała mniej pracy. Możesz przekonać ją, że Ty przechodzisz na kwartalny podatek, a ona obniża cenę 💚

Może jednak rozliczać się miesiecznie?

Mając na uwadze zalety podatku kwartalnego, może Was zdziwi, że wiele osób po jakimś czasie prowadzenia firmy i rozliczania podatku kwartalnie, chce wrócić do cyklu miesięcznego.

W prawie 100% przypadków te osoby po prostu nie potrafią zarządzać swoim budżetem i odłożyć przez kwartał kwoty przeznaczonej na podatek dochodowy. Gdy nadchodzi moment zapłaty podatku za całe 3 miesiące, na koncie nie ma wystarczającej ilości pieniędzy.

To jest konkretny argument za rozliczeniem miesiecznym.

TAGI

kategorie

polecane posty

bottom of page