Co to jest NIP-UE i dlaczego dobrze jest go mieć?
- Marta Mroczkowska
- 10 wrz 2018
- 2 minut(y) czytania

Numer NIP posiada każdy polski przedsiębiorca, jest to dziesięciocyfrowy kod służący do rejestracji podatników. Posługujemy się nim w obrocie na terytorium Polski. A co jeśli jedną stroną transakcji będzie firma nie z Polski a z UE?
Wówczas, aby dla naszego kontrahenta było wiadome, że my jesteśmy z Polski, należy przed NIP podać prefiks "PL", a krajowy NIP stanie się jednocześnie numerem identyfikacji podatkowej VAT-UE.
Cały ambaras polega na tym, że do używania NIP z PL konieczna jest rejestracja.
Chodzi dokładnie o rejestrację do VAT-UE/NIP-UE. W artykułach podatkowych można spotkać zamienne używanie tych określeń. Przy czym VAT-UE to w rzeczywistości nazwa deklaracji podatkowej (informacji podsumowującej składanej już po rejestracji i po wystąpieniu transakcji unijnych), natomiast NIP-UE to numer NIP przedsiębiorcy zarejestrowanego na potrzeby transakcji unijnych - czyli, jak już wiesz, Twój normalny NIP z przedrostkiem PL.
W jakich sytuacjach należy się zarejestrować?
Gdy kupujesz lub sprzedajesz na terenie Unii Europejskiej (towary i usługi) - jako przedsiębiorca, a drugą stroną jest firma nie z Polski. Przy zakupie towarów nie zawsze musisz się rejestrować od razu, dopiero po przekroczeniu limitu.
Skupmy się na transakcjach, które na pewno Ciebie dotyczą lub planujesz je w niedalekiej przyszłości. Jest to bardzo popularny import usług, czyli np. zakup usługi Google AdWords lub reklamy na Facebooku lub Instagramie - w ten sposób stajesz się stroną transakcji wewnątrzwspólnotowej, bo Facebook ma siedzibę w Irlandii :)
Kiedy należy się zarejestrować?
W przypadku importu usług - PRZED dokonaniem transakcji.
Jak się zarejestrować?
Należy wypełnić formularz VAT-R. Ale tylko pierwszą stronę (z danymi) oraz ostatnią, gdzie zaznaczasz odpowiednie kwadraciki w części C.3. W poz. 62 wpisujesz datę, od kiedy rozpoczynasz czynności, podpisujesz druk, zanosisz lub wysyłasz listem poleconym do Twojego urzędu. VAT-R można też złożyć przez internet. To wszystko.
UWAGA! Nie wypełniaj strony drugiej jeśli jesteś zwolniony z VAT - przeznaczona jest do rejestracji do VAT krajowego. Jeśli nieopatrznie zaznaczysz tam któreś okienko, może to być ciężkie do odkręcenia.
Twoja księgowa zazwyczaj zażąda dodatkowej kwoty za złożenie VAT-R - ok. 50 zł netto. Wypełnienie samodzielnie tego druku zajmie co najwyżej 5 minut.
Rejestracja jest bezpłatna. Nie musisz też posiadać żadnego zaświadczenia z urzędu skarbowego (jeśli bardzo chcesz to możesz je uzyskać, ale za nie już się płaci). Swój status UE (jak każdej innej firmy z UE) sprawdzisz TUTAJ.